середа, 19 червня 2013 р.


«По́вість мину́лих літ» — літописне зведення, складене в Києві на початку 12 століття, пам'ятка історіографії та літератури Київської Русі.
Оригінал (першопис) «Повісті минулих літ» до наших днів не зберігся. Збереглися лише пізніші списки. Під «списком» розуміють «переписування» («списування») з іншого джерела. Найдавніші з них — Лаврентіївський, переписаний 1377, що охоплює події до 1110, та Іпатіївський (Іпатський), переписаний на початку XV ст. з доведенням розповіді до 1117. Відомі три редакції «Повісті минулих літ»: перша — складена ченцем Києво-Печерського монастиря Нестором із літописних зведень поч. XII ст. з доведенням розповіді до 1113; друга — ігуменом Видубицького монастиря Сильвестром у 1116; третя виготовлена у Видубицькому монастирі 1118 для Мстислава — сина Володимира II Мономаха.
«Повість минулих літ» — перша в Київській Русі пам'ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Висвітлює історію східних слов'ян та князівської влади, утвердження християнства на Русі, містить оповіді про виникнення слов'янської писемності, відбиває настрої різних суспільних верств. Записи
подаються порічно. Використано перекази, оповідання, повісті, легенди.
У  2013 році  першому варіанту літопису "Повісті минулих літ" виповнюється 900 років. У зв’язку із подією Верховна Рада постановила урочисто відзначити її на державному рівні.
Кабінету Міністрів України рекомендовано у двотижневий термін з дня прийняття Постанови утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 900-річчя першого варіанта літопису "Повість минулих літ", розробити і затвердити план заходів, пов’язаних з відзначенням 900-річчя першого варіанта літопису .
Працівники міської центральної бібліотеки також долучились до відзначення цієї події.17 червня провідний бібліотекар абонемента Валентина Дюднєва презентувала виставку однієї книги  «Книга увічнює пам’ять», яка містила цікаві матеріали та документи про історичний літопис, різні видання «Повісті минулих літ» . Виставка викликала жвавий інтерес серед користувачів бібліотеки.


Немає коментарів:

Опублікувати коментар